13 marca 2013 15:43 | Aktualności

Finał IV edycji Biegu na Igrzyska - Sabina Lizis najlepsza, Paweł Sałosz piąty w klasyfikacji generalnej biegu na igrzyska

W Wiśle na Kubalonce odbył się finał kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich „Bieg na Igrzyska”. Finał rozegrany został w dniach 2 – 3 marca i wzięły w nim udział 32 kluby, blisko 240 zawodników.

Nie mogło w tym doborowym gronie zabraknąć zawodników „Halicza” a tym samym uczniów naszej szkoły, którzy chcieli polepszyć lub utrzymać dotychczasowe lokaty indywidualne i zespołowe.

Pierwszy dzień to biegi stylem klasycznym na dystansach ze startu wspólnego. Czwarte miejsce w Juniorkach A na dystansie 5 km,  zajęła Małgorzata Szczyrba. Dwaj Juniorzy B, Daniel Chmielowski i Patryk Chudzik zajęli w biegu na 5 km odpowiednio jedenaste i dwudzieste trzecie miejsce. Juniorzy C mieli do pokonania 3 km. Na jedenastej pozycji przybiegł Maciej Piergies, dwunastej – Rafał Szymbara, dwudziestej – Karol Fundanicz, dwudziestej szóstej – Maciej Szymanek. Juniorki C biegły na tym samym dystansie co ich rówieśnicy. Jako siódma linię mety minęła Natalia Zając, trzynasta przybiegła Marcelina Zwarycz, dwudziesta trzecia – Paulina Mocur, dwudziesta szósta – Patrycja Starzak, trzydziesta – Justyna Chmielowska. Juniorzy D, biegli na 3 km. Wysokie piąte miejsce zajął Paweł Sałosz, osiemnaste – Maciej Giefert. Trzecia minęła linię mety ”Haliczanka” Izabela Marcisz, startująca w Juniorkach D, na dziewiętnastym miejscu linię mety minęła Zuzanna Wójtowicz, dwudziestym szóstym – Katarzyna Koncewicz, trzydziestym trzecim – Joanna Przybycień. Juniorzy E rywalizowali na dystansie 2 km. Trzynaste miejsce zajął Mateusz Duma, czternaste – Tomasz Liniewski. Kolejne podium zanotowała Sabina Lizis, jako dziesiąta, linię mety przekroczyła Katarzyna Harsche, trzynasta – Luiza Motyka, czternasta – Joanna Midura, siedemnasta – Anna Cybruch, dwudziesta druga – Renata Prędki.

Drugiego dnia rozgrywano biegi ze startu wspólnego stylem dowolnym. 10 km mieli do pokonania Juniorzy B, najlepszy z „Haliczan”, Daniel Chmielowski przybiegł dziewiąty, zaś Patryk Chudzik – dwudziesty drugi. Ósme miejsce wśród Juniorów C w biegu na 5 km zajął Maciej Piergies, trzynaste – Rafał Szymbara, osiemnaste – Karol Fundanicz, dwudzieste szóste – Maciej Szymanek. Natalia Zając najlepsza spośród naszych zawodniczek sklasyfikowana została na dziesiątej pozycji, jako czternasta linię mety minęła Marcelina Zwarycz, jako osiemnasta – Patrycja Starzak, dwudziesta trzecia – Justyna Chmielowska. Jeszcze lepsze bo czwarte miejsce zajął w Juniorach D, Paweł Sałosz, jego kolega szkolny Maciej Giefert przybiegł siedemnasty. Pewne zwycięstwo w Juniorkach D, odniosła Izabela Marcisz, na szesnastym miejscu przybiegła Zuzanna Wójtowicz, trzydziestym trzecim – Katarzyna Koncewicz, trzydziestym szóstym – Joanna Przybycień. Juniorzy E  ścigali się na pętli 3 km. Osiemnaste miejsce zajął Mateusz Duma, dwudzieste – Tomasz Liniewski. Ponownie drugie miejsce w Juniorkach E zajęła Sabina Lizis, jedenastą pozycję zajęła Katarzyna Harsche, dwunastą – Luiza Motyka, szesnastą – Joanna Midura, dwudziestą trzecią – Renata Prędki, dwudziestą czwartą – Anna Cybruch.

W całym cyklu prowadzono klasyfikację indywidualną w poszczególnych kategoriach. Do rankingu zaliczano osiem najlepszych biegów z dziesięciu jakie rozegrano w całym cyklu. Miejsca naszych czołowych zawodników: w Juniorach B dziewiąte miejsce zajął Daniel Chmielowski, osiemnaste – Patryk Chudzik, w Juniorkach B, czternaste miejsce zajęła Andżelika Szyszka, która startowała tylko w sześciu biegach, najlepszym z naszych Juniorów C okazał się Maciej Piergies, który sklasyfikowany został na siódmym miejscu, dziesiątą pozycję zajął Rafał Szymbara, dwudzieste szóste – Karol Fundanicz, dwudzieste dziewiąte – Maciej Szymanek. Szóste miejsce zajęła Natalia Zając, dziesiąte – Marcelina Zwarycz, to czołowe Juniorki C, pozostałe miejsca naszych dziewcząt: trzynasta – Paulina Mocur, piętnasta – Sandra Pasławska, dwudziesta piąta – Patrycja Starzak, trzydziesta ósma – Justyna Chmielowska, czterdziesta – Pamela Bulwan, startowało 73 zawodniczki. Piąte miejsce w stawce 73 zawodników, wśród Juniorów D zajął Paweł Sałosz, dziewiętnaste – Maciej Giefert, dwudzieste drugie Łukasz Królikowski, trzydzieste drugie – Maciej Buśko. Drugie miejsce w tej samej kategorii zajęła Izabela Marcisz, siedemnaste – Zuzanna Wójtowicz, trzydzieste pierwsze – Anna Ziembikiewicz, trzydzieste dziewiąte – Katarzyna Koncewicz, w stawce 80 zawodniczek. Najlepszym Juniorem E okazał Mateusz Duma, który ukończył zmagania na dwudziestym miejscu, Tomasz Liniewski na dwudziestym trzecim, startowało 91 zawodników. W tej samej kategorii, tylko wśród dziewcząt najlepszą zawodniczką okazała się Sabina Lizis pokonując 80 zawodniczek. Wysokie ósme miejsce zajęła Kasia Harsche, piętnaste - Joanna Midura, dwudzieste drugie – Luiza Motyka, dwudzieste szóste – Anna Cybruch, trzydzieste pierwsze – Renata Prędki.

Najważniejszą klasyfikacją był ranking klubów, który czwarty raz z rzędu wygrał klub MULKS Tomaszów Lubelski, drugie miejsce zajął MKS Istebna, trzecie - MKS Halicz Ustrzyki Dolne, który oprócz klubu z Tomaszowa jest medalistą dotychczasowych wszystkich edycji Biegu na Igrzyska, sklasyfikowano 58 klubów.

Bogdan Kwaśnik