09 stycznia 2013 10:40 | Aktualności

Zwycięstwo i drugie miejsce Sabiny Lizis w Pucharze Polski

W dniach 4 – 5. 01. 2013 r. w Jakuszycach rozegrana zostały inauguracja tegorocznego cyklu zawodów Bieg na Igrzyska. Zawody na Polanie Jakuszyckiej to także dla Juniorów A i Juniorów B eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, eliminacje do EYOF (Mistrzostw Europy, Junior B), a przede wszystkim Puchar Polski dla wszystkich kategorii. W zawodach tych wystartowały dwa kluby z naszej gminy UKS Lotnik Ustianowa i 26 osobowa grupa z MKS Halicz Ustrzyki Dolne, który w 99% reprezentują uczniowie naszej szkoły bądź byli absolwenci.   Na starcie stanęło blisko 350 zawodników z 39 klubów.

Zawodnicy nasi spisali się na miarę aktualnych możliwości, bowiem po przyjeździe z obozu, gdzie mocno trenowali musieli spuścić z tonu ze względu na brak warunków na trasach, co musiało się odbić na wynikach w pierwszych startach.

Pierwszego dnia rozgrywano konkurencję sprintu  stylem klasycznym na dystansie 1500 m. W kategorii Juniorek C  (rocznik 1997/1998), piąte miejsce zajęła Natalia Zając, szóste – Paulina Mocur, ósme – Marcelina Zwarycz, czternaste – Sandra Pasławska, dwudzieste trzecie – Patrycja Starzak, dwudzieste ósme – Natalia Winnicka, trzydzieste trzecie – Pamela Bulwan. Wśród  Juniorów C, najlepszy z naszych zawodników Rafał Szymbara sklasyfikowany został na siódmym miejscu, Maciej Piergies na dziesiątym, Maciej Szymanek na dwudziestym czwartym, zaś Michał Zegar na dwudziestym szóstym miejscu.

Kategoria Juniora D (rocznik 1999/2000) nie biegała sprintów tylko ścigała się ze startu wspólnego stylem klasycznym na dystansie 2 km. Bardzo dobry bieg i zwycięstwo odniosła Izabela Marcisz, dwudziesta piąta przybiegła Zuzanna Wójtowicz, trzydziesta druga – Joanna Przybycień, trzydziesta trzecia -  Katarzyna Koncewicz. Bardzo dobry bieg zanotował wśród Juniorów D, Paweł Sałosz, który zajął piąte miejsce a do medalu zabrakło 2.2 sekundy, Maciej Giefert przybiegł dwudziesty trzeci.

Juniorzy E (rocznik 2001/2002) także biegli ze startu wspólnego. Wśród dziewcząt nie zawiodła Sabina Lizis, która o 1.8 sekundy przegrała złoty medal z zawodniczką z Tomaszowa Lubelskiego, dziewiętnaste miejsce zajęła Katarzyna Harsche, dwudzieste – Joanna Midura.

Drugi dzień przywitał wszystkich fatalną pogodą, nieustannie padający deszcz i porywisty wiatr zmusił organizatorów do skrócenia dystansów, bowiem w wielu miejscach na trasie znajdowały się duże kałuże wody. Tego dnia odbywały się biegi stylem dowolnym. Jako że nasi zawodnicy zdecydowanie mniej trenowali stylem łyżwowym ze względu na brak warunków, tak też i wyniki były zdecydowanie gorsze niż w „klasyku” Juniorki C biegły na 4 km, najlepsza z naszych zawodniczek Paulina Mocur ukończyła bieg na jedenastej pozycji, o jedno miejsce niżej sklasyfikowana została Marcelina Zwarycz, szesnaste miejsce zajęła Sandra Pasławska, dwudzieste pierwsze - Natalia Zając, dwudzieste drugie – Patrycja Starzak, trzydzieste pierwsze – Natalia Winnicka, czterdzieste – Pamela Bulwan. Wśród Juniorów C, Maciej Piergies zajął trzynaste miejsce, Rafał Szymbara – piętnaste, Maciej Szymanek – dwudzieste siódme a Michał Zegar – trzydzieste miejsce. Juniorki D ścigały się na 2 km. Drugie zwycięstwo wywalczyła Izabela Marcisz, Zuzia Wójtowicz przybiegła dwudziesta trzecia, Joasia Przybycień i Kasia Koncewicz sklasyfikowane zostały odpowiednio na trzydziestym i trzydziestym pierwszym miejscu. Paweł Sałosz nasz najlepszy Junior D, tym razem zajął dziesiąte miejsce, Maciej Giefert – dwudzieste szóste. Ogromny sukces odniosła wśród Juniorek E, Sabina Lizis, która już w ubiegłorocznej edycji zajmowała miejsca na podium, ale jeszcze nigdy nie zwyciężyła, tym razem okazała się najlepsza, osiemnaste miejsce zajęła Katarzyna Harsche, zaś dwudzieste drugie – Joanna Midura.

W klasyfikacji klubowej Biegu na Igrzyska po dwóch biegach, MKS Halicz Ustrzyki Dolne znajduje się na piątym miejscu w stawce 39 klubów. Kolejna zawody z tego cyklu odbędą się 19-20 stycznia w Ustianowej na trasach Pod Żukowem.

Bogdan Kwaśnik