01 października 2012 11:03 | Aktualności

Członkowie Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego odnoszą pierwsze sukcesy w bieżącym roku szkolnym.

W dniach 14-16 września 2012 r. grupa członków Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego uczestniczyła w "Maratonie na Orientację JASZCZUR Łemkowski Ślad" rozgrywanym w okolicach Baligrodu. Bazą zawodów była Szkoła Podstawowa w Baligrodzie. Organizatorem zawodów było Zgromadzenie Wędrownicze przy Kociewskim Klubie Turystycznym w Stargardzie Gdańskim przy współudziale Szkolnego Klubu Krajoznawczo-Turystycznego działającego przy naszej szkole. Patronat nad imprezą objął Urząd Gminy Baligród i Centrum Kultury Turystyki i Sportu w Baligrodzie. Pogoda podczas startu zawodników była początkowo deszczowa, później uległa wyraźnej poprawie - rozchmurzyło się i wyraźnie wzrosła temperatura powietrza.
       Cztery drużyny reprezentujące SKKT startowały na najkrótszej trasie pieszej TP13 (zobacz mapa), której opytmalna długość wynosiła około 13 km. Uczestnicy aby potwierdzić prawidłowo wszystkie punkty kontrolne pokonywali nawet 20 km, a wynikało to ze sposobu wyboru trasy przejścia pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi. Przejście trasy najlepszej drużynie zajęło nieco ponad 5 godzin.
Zwycięstwo przypadło reprezentacji SKKT w składzie: Jakub Nieśpiał (Gimnazjum - kl. IIIc) i Klaudia Orłowska (Gimnazjum kl. IIIa). Pozostałe miejsca na podium zajęły również drużyny reprezentujące SKKT. Na drugim miejscu uplasowała się Urszula Gwóźdź i Dominika Markowicz (obie z Gimnazjum - kl. IIIa), a na miejscu trzecim Jagoda Duda i Sylwia Paguła (absolwentki naszego Gimnazjum - obecnie uczennice Zespołu Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych). Puchary i dyplomy dla zwycięzców wręczał Wice-wójt Gminy Baligród - Jerzy Habowski.
Wieczorem, po zakończonym marszu wszyscy uczestnicy zawodów mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie muzyków z Podkarpackiej Filharmonii im. A. Malawskiego odbywających się w odremontowanej cerkwi w Baligrodzie w ramach cyklu spotkań "Przestrzeń otwarta dla muzyki". W koncercie wykonane zostały utwory muzyki klasycznej takich twórców jak: J. S. Bach, W. A. Mozart i W. Lutosławski.
Start w maratonie na orientację dał wszystkim uczestnikom kolejne doświadczenie w trudnej sztuce poruszania się w terenie za pomocą mapy i kompasu.

Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny (SKKT)