06 lutego 2017 22:52 | Aktualności

CZTERY MEDALE NASZYCH UCZNIÓW NA MISTRZOSTWACH POLSKI

W dniach 03-05 w Tomaszowie Lubelskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików i Ogólnopolskie Spotkania Uczniowskich Klubów Sportowych w Biegach Narciarskich. Na starcie stanęło blisko 220 zawodników i zawodniczek z 24 klubów. Dla rocznika 2001/2002 (Junior C) były to oficjalne Mistrzostwa Polski w narciarstwie biegowym, dla Juniora D (rocznik 2003/2004) i Juniora E (rocznik 2005 i młodsi) nieoficjalne Mistrzostwa Polski. W gronie tych 220 uczestników, na starcie stanęło 24 uczniów naszej szkoły a zarazem reprezentantów MKS Halicz Ustrzyki Dolne, którzy w trzy dniowych zmaganiach wywalczyli cztery medale.

Pierwszy dzień zmagań to biegi stylem klasycznym na dystansach ze startu interwałowego. Jako pierwsi wystartowali Juniorzy C na dystansie 3 km, zdecydowany prym wiedli gospodarze zawodów, w pierwszej piątce było ich bowiem aż trzech. Najlepszy z naszych zawodników, Bruno Fudała zajął dziewiętnaste miejsce, Michał Krynicki był dwudziesty czwarty, Tomasz Liniewski - dwudziesty szósty, Mateusz Duma - dwudziesty ósmy. Ogromnego pecha miała w Juniorkach C, była nasza uczennica Sabina Lizis, której do brązowego medalu zabrakło 0.4 sekundy. Ósme miejsce zajęła Kinga Polityńska, jedenaste - Luiza Motyka, trzydzieste czwarte - Renata Prędki. Juniorzy D mieli do pokonania pętlę 2.5 km. Na trzynastym miejscu ukończył swój bieg Kamil Ozga, dwudziestym drugim - Jarosław Ozga, trzydziestym drugim - Maciej Pereślucha, trzydziestym piątym - Kamil Zabłocki. W Juniorkach D wystartowało najwięcej naszych zawodniczek, bo aż dziewięć. Najwyżej, na piątym miejscu  uplasowała się Oliwia Buśko, dziesiąte miejsce zajęła Weronika Czaja, trzynaste - Emilia Kwaśnik, dziewiętnaste - Jagoda Chojnacka, dwudzieste drugie - Aleksandra Harsche, dwudzieste ósme - Urszula Juszczyk, trzydzieste - Maja Cybruch, trzydzieste szóste - Amelia Słomińska, czterdzieste pierwsze - Julia Kościańska. Juniorzy E biegli na 2 km, na czwartym miejscu sklasyfikowany został Hubert Tomaszek, siódmym - Hubert Grasela, dziewiątym - Kacper Sobota. Jako ostatnie na trasę wyruszyły Juniorki E na dystansie 2 km. Jedyna nasza reprezentantka w tej kategorii, Weronika Kisielewicz ukończyła rywalizację na dziewiątym miejscu.

Drugi dzień to biegi stylem dowolnym. Ponownie rozpoczęli Juniorzy C biegiem na 5 km.  Bruno Fudała zajął dwudzieste drugie miejsce, Michał Krynicki - dwudzieste szóste, Mateusz Duma - dwudzieste dziewiąte, Tomasz Liniewski - trzydzieste.  Znakomite biegi zanotowały młodziczki, wicemistrzynią Polski młodziczek została Sabina Lizis, brązową medalistką Luiza Motyka, szóste miejsce zajęła Kinga Polityńska, szesnaste - Renata Prędki. Juniorzy D biegli na 2.5 km. Tym razem Kamil Ozga przybiegł na dwudziestym trzecim miejscu, Jarosław Ozga - dwudziestym piątym, Maciej Pereślucha - trzydziestym drugim, Kamil Zabłocki - trzydziestym trzecim. Zdecydowanie lepiej wypadły Juniorki D, biegnące również na 2.5 km. Srebrny medal wywalczyła Oliwia Buśko, dziesiąta lokata przypadła Emilii Kwaśnik, dwudziesta - Jagodzie Chojnackiej, dwudziesta druga - Weronice Czaja, dwudziesta trzecia - Aleksandrze Harsche, trzydziesta pierwsza - Julii Kościańskiej, trzydziesta szósta - Amelii Słomińskiej, trzydziesta siódma - Urszuli Juszczyk, czterdziesta druga - Majce Cybruch.

Juniorzy E biegali pętlę, która liczyła 2 km. Hubert Tomaszek sklasyfikowany został na dwunastym miejscu, Hubert Grasela na trzynastym, Kacper Sobota na osiemnastym. Zmagania w konkurencjach indywidualnych kończyły Juniorki E biegiem na 2 km. Weronika Kisielewicz w swoim ostatnim starcie zajęła czternastą lokatę.

Ostatni dzień rywalizacji na Siwej Dolinie w Tomaszowie Lubelskim to biegi sztafetowe  w kategorii młodzika i juniora D + E. Jako pierwsi rozpoczęli młodzicy na dystansie 4 x 3 km mix (pierwsze dwie zmiany stylem klasycznym, dwie następne stylem dowolnym). Sztafeta młodzików MKS Halicz Ustrzyki D. biegnąca w składzie: Tomasz Liniewski, Michał Krynicki, Bruno Fudała, Mateusz Duma ukończyła bieg na szóstym miejscu. Pierwszy złoty medal dla "Halicza" wywalczyły młodziczki, które prowadząc od startu do mety pewnie sięgnęły po najwyższy laur  w stawce dziesięciu sztafet. Mistrzyniami Polski zostały: Sabina Lizis, Kinga Polityńska, Renata Prędki, Luiza Motyka, trenerem zespołu jest Ryszard Cybruch. Po młodziczkach do rywalizacji przystąpili Juniorzy D i E z rocznika 2004 i młodszych (VI klasa i młodsi). Kategoria ta miała do przebiegnięcia dystans 4 x 2 km. Nasi chłopcy (Kamil Zabłocki, Hubert Tomaszek, Maciej Pereślucha, Jarosław Ozga), zakończyli swój występ na czwartym miejscu. Na zakończenie rywalizacji sztafet bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczęta: Urszula Juszczyk, Maja Cybruch, Julia Kościańska, Aleksandra Harsche, zdobyły brązowy medal.

W klasyfikacji klubowej MKS Halicz Ustrzyki Dolne zajął drugie miejsce ustępując jedynie gospodarzom zawodów MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski.

Należy dodać, iż powyższe sukcesy nie byłyby możliwe gdyby nie ogromne zaangażowanie trenerów i nauczycieli z naszej szkoły prowadzących zajęcia z wyżej wymienionymi zawodnikami.

Bogdan Kwaśnik