02 lutego 2017 15:21 | Aktualności

SREBRO OLIWII BUŚKO W PUCHARZE GRUPY AZOTY

14 stycznia zainaugurowano w Zakopanem na trasach COS-u kolejną edycję Pucharu Grupy Azoty w ramach Narodowego Programu Rozwoju Biegów Narciarskich  "Bieg na Igrzyska". Dla starszych kategorii (Junior A, Junior B) były to również Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, ponadto Junior B toczył drugą część eliminacji na EYOF-y (Europejski Festiwal Młodzieży w Sportach Zimowych). Na starcie stanęło 256 zawodniczek i zawodników z 29 klubów, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych. W tej doborowej stawce wystąpiła grupa 23 reprezentantów MKS Halicz Ustrzyki Dolne, w 90% absolwenci i obecni uczniowie naszej szkoły, którzy zaznaczyli swoją obecność wywalczając kilka medali oraz bardzo wysokich lokat.

Warunki na trasach w bieżącym sezonie rozpieszczają zawodników, nie ma mowy o kłopotach ze śniegiem a wręcz odwrotnie raczej z jego nadmiarem. Pierwszy dzień to bieg stylem klasycznym na dystansach.

W kategorii seniorek na dystansie 5 km zwycięstwo odniosła "Haliczanka" Marcela Marcisz, zaś drugie miejsce zajęła koleżanka klubowa, Andżelika Szyszka, ósme miejsce zajęła Kamila Kiedrowska również z "Halicza" Ustrzyki Dolne. Dobry bieg na dystansie 10 km w kategorii Juniorów A zaliczył Maciej Piergies, który przybiegł na czwartym miejscu, na dziesiątym miejscu sklasyfikowany został Karol Fundanicz, jedenastym - Patryk Brzeżawski. Jedyna nasza Juniorka A, Natalia Kwaśnik ukończyła bieg na 5 km na dziesiątym miejscu. Juniorzy B biegli na 7.5 km, Szymon Paszkiewicz przybiegł szesnasty. Kategoria Juniora C miała do pokonania 3 km. Osiemnaste miejsce zajął Michał Krynicki, dziewiętnaste - Bruno Fudała. Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się Juniorki C na tym samym dystansie. Srebrny medal padł łupem Sabiny Lizis, wysokie piąte miejsce zajęła Kinga Polityńska, dwudzieste pierwsze - Renata Prędki, dwudzieste piąte - Luiza Motyka, trzydzieste - Katarzyna Harsche, trzydzieste siódme - Joanna Socha. Juniorzy D ścigali się również na dystansie 3 km. Na czternastym miejscu ukończył zmagania Kamil Ozga, dwudziestym szóstym - Jarosław Ozga, czterdziestym czwartym - Maciej Pereślucha. Wśród Juniorek D, Oliwia Buśko zajęła wysokie czwarte miejsce, Weronika Czaja była siódma, Emilia Kwaśnik - trzynasta, Jagoda Chojnacka - dziewiętnasta w stawce 48 zawodniczek.

Drugiego dnia rywalizacji w ramach Pucharu Grupy Azoty rozgrywano biegi stylem dowolnym ze startu interwałowego.

Ponownie w seniorkach bieg na 10 km zakończył się dubletem "Haliczanek", zwyciężyła Marcela Marcisz przed Andżeliką Szyszką, na siódmym miejscu przybiegła Kamila Kiedrowska. Maciej Piergies w Juniorach A, dystans 15 km przebiegł z szóstym czasem, Patryk Brzeżawski był jedenasty, zaś Karol Fundanicz - dwunasty. Juniorki A biegły na 10 km. Dziesiąty wynik uzyskała Natalia Kwaśnik. Szymon Paszkiewicz w Juniorach B sklasyfikowany został na piętnastym miejscu. Juniorzy i Juniorki C mieli do pokonania 5 km. Michał Krynicki zajął dziewiętnaste miejsce zaś Bruno Fudała dwudzieste trzecie. Najlepszą naszą Juniorką C była Kinga Polityńska, plasując się na czwartym miejscu, do brązowego medalu zabrakło 0.4 sekundy. Ósme miejsce zajęła Sabina Lizis, trzynaste - Luiza Motyka, dziewiętnaste - Renata Prędki, dwudzieste dziewiąte - Katarzyna Harsche, trzydzieste ósme - Joanna Socha. Juniorzy D biegli taki sam dystans jak stylem klasycznym, 3 km. Kamil Ozga nabiegał siedemnaste miejsce, Jarosław Ozga był dwudziesty ósmy, Maciej Pereślucha - trzydziesty siódmy. Srebrny medal wśród Juniorek D zdobyła Oliwia Buśko, dziewiąta przybiegła Emilia Kwaśnik, piętnasta - Weronika Czaja, trzydziesta - Aleksandra Harsche. W klasyfikacji klubowej po I zawodach prowadzą MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, drugi jest MULKS Grupa Oskar Tomaszów Lubelski, trzeci - MKS Halicz Ustrzyki Dolne, czwarty - NKS Trójwieś Beskidzka, piąty - MKS Istebna, sklasyfikowano 29 klubów. Kolejne zawody z cyklu Puchar Grupy Azoty odbędą się w Tomaszowie Lubelskim.

Bogdan Kwaśnik