14 marca 2016 14:30 | Aktualności

SREBRO SZTAFETY NA IGRZYSKACH OGÓLNOPOLSKICH

W dniach 5-7 marca na trasach Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska rozegrano Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Ogólnopolską Gimnazjadę w Biegach Narciarskich. Na starcie stanęło ponad 300 zawodniczek i zawodników z dziewięciu województw. Nasze województwo reprezentowały szkoły z Jasła, Jedlicza, Korczyny, Ustianowej Górnej i najliczniejsza reprezentacja z Narciarskiej Szkoły Sportowej . Przez trzy dni trwała rywalizacja o medale w sześciu kategoriach, rocznik 2000 (III klasy gimnazjalne), rocznik 2001 (II klasy gimnazjalne), rocznik 2002 (I klasy gimnazjalne), rocznik 2003 (VI klasy szkoły podstawowej), rocznik 2004 (V klasy szkoły podstawowej), rocznik 2005 i młodsi (IV klasy szkoły podstawowej i młodsze).

Pierwszy dzień to biegi stylem klasycznym ze startu interwałowego na dystansach. Warunki na trasie pogarszały się ze startu na start. Najpierw trasa była twarda, następnie przybrała konsystencję "kaszy", aby w końcu na wielu odcinkach  pokryć się wodą. Jako pierwsi wystartowali chłopcy z III klasy gimnazjum (rocznik 2000) na dystansie 3 km. Trzynaste miejsce zajął Maciej Giefert, szesnaste - Szymon Paszkiewicz. W tej samej kategorii tylko wśród dziewcząt, dwunasta przybiegła  Zuzanna Konik. II klasy gimnazjalne również ścigały się na dystansie 3 km. Michał Krynicki sklasyfikowany został na szesnastym miejscu. Najlepiej z dziewcząt wypadła Luiza Motyka, która była czwarta, Kinga Polityńska - dwunasta, Katarzyna Harsche - szesnasta. Rocznik 2002 (I klasa gimnazjum) biegał na pętli 2 km. Bruno Fudała zajął ósme miejsce, Łukasz Lachowski - jedenaste. Wśród dziewcząt  Paulina Sidor ukończyła bieg na szóstym miejscu, Renia Prędki na piętnastym zaś Joanna Socha na osiemnastym. Po uczniach z gimnazjów do rywalizacji przystąpili reprezentanci szkół podstawowych. Jako pierwsi wystartowali  chłopcy z rocznika 2003 (VI klasy) na dystansie 2 km. Jedyny nasz reprezentant w tej kategorii, Kamil Ozga zajął czternaste miejsce, wśród dziewcząt wysokie szóste miejsce zajęła Oliwia Buśko, trzynastą pozycję nabiegała Emilka Kwaśnik, dwudziestą pierwszą - Weronika Czaja,  dwudziestą drugą - Jagoda Chojnacka. Rocznik 2004 (V klasa), również miał do pokonania 2 km. Na dziewiątym miejscu sklasyfikowany został Kamil Zabłocki, dziesiątym - Jarosław Ozga, szesnastym - Maciej Pereślucha. Zdecydowanie poniżej swoich możliwości wypadła Aleksandra Harsche, która po cichu liczyła na medal, niestety zajęła ósme miejsce, dwudzieste szóste miejsce zajęła Maja Cybruch, dwudzieste siódme - Kinga Zabłocka. Jako ostatnia do zmagań o medale przystąpiła najmłodsza kategoria, roczniki 2005 i młodsze. Osiemnaste miejsce zajął Nikodem Gwóźdź.

Drugi dzień był przeznaczony na biegi stylem dowolnym na dystansach. Start również odbywał się metodą interwałową. III klasy gimnazjum biegły na dystansie 5 km. Jedenaste miejsce zajął Maciej Giefert, siedemnaste, Szymon Paszkiewicz. Wśród dziewcząt Zuzanna Konik przybiegła dziesiąta. II klasy gimnazjum także miały do pokonania dystans 5 km. Jedyny drugoklasista, Michał Krynicki zakończył zmagania na trzynastym miejscu. Dobry bieg zanotowała Luiza Motyka, która sklasyfikowana została na piątym miejscu, Katarzyna Harsche na dwunastym, zaś Kinga Polityńska na dwudziestym miejscu. Rocznik 2002 (I klasa gimnazjum) biegał pętlę 3 km.  Ósme miejsce zajął Bruno Fudała, dwunaste -  Łukasz Lachowski. Wśród dziewcząt również ósme miejsce zajęła Renia Prędki, dziewiąte - Paulina Sidor, szesnaste - Joanna Socha. VI klasy szkół podstawowych ścigały się także na 3 km. Na dwudziestym pierwszym miejscu ukończył bieg Kamil Ozga. Tuż za podium "wylądowała" Oliwia Buśko, Jagoda Chojnacka  zamknęła pierwszą dziesiątkę, piętnaste miejsce zajęła Weronika Czaja, szesnaste - Emilia Kwaśnik. Rocznik 2004 (V klasa) miał do przebiegnięcia trasę o długości 2 km. Najszybciej z naszych zawodników pokonał ją Maciej Pereślucha, przybiegając na szóstym miejscu. Dwunaste miejsce zajął Jarosław Ozga, czternaste - Kamil Zabłocki. Nasza nadzieja na medale w tej kategorii Aleksandra Harsche, nie sprostała oczekiwaniom i zajęła dziewiąte miejsce. Pozostałe zawodniczki z tego rocznika przybiegły na następujących miejscach: szesnastym - Kinga Zabłocka, dwudziestym szóstym - Maja Cybruch. Najmłodsza kategoria (IV klasa i młodsze) biegła na dystansie 1.5 km. Nikodem Gwóźdź pokonał ten dystans jako jedenasty.

Ostatni dzień zawodów to rywalizacja sztafet. Każda szkoła wystawiała czterech zawodników, na dwóch pierwszych zmianach obowiązywał styl klasyczny, na dwóch pozostałych styl dowolny. Jako pierwsi wystartowali gimnazjaliści na dystansie 4 x 3 km. Sztafeta Narciarskiej Szkoły Sportowej biegnąca w składzie: Szymon Paszkiewicz, Łukasz Lachowski, Bruno Fudała, Maciej Giefert w stawce trzynastu zespołów zajęła siódme miejsce. Lepiej spisały się gimnazjalistki z Narciarskiej Szkoły Sportowej, Kinga Polityńska, Zuzanna Konik, Luiza Motyka, Katarzyna Harsche, które przybiegły na piątym miejscu. Po szkołach gimnazjalnych do zmagań przystąpili uczniowie szkół podstawowych, którzy rywalizowali na dystansie 4 x 2 km. Młoda sztafeta chłopaków z NSS, Kamil Ozga, Kamil Zabłocki, Jarosław Ozga, Maciej Pereślucha, również zdobyła siódme miejsce jak ich starsi koledzy z gimnazjum. Najlepiej spisały się dziewczęta z podstawówki, które wywalczyły srebrny medal Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Autorkami tego sukcesu były: Aleksandra Harsche, Emilia Kwaśnik, Jagoda Chojnacka, Oliwia Buśko, trenerką tych zawodniczek jest mgr Monika Fundanicz. W klasyfikacji szkół Gimnazjum z naszej szkoły zajęło szóste miejsce w stawce 38 gimnazjów. Jeszcze lepiej wypadła szkoła podstawowa, która zajęła 4 miejsce na 46 sklasyfikowanych szkół.

Bogdan Kwaśnik