Aktualności

17 lutego 2016 15:54 | Aktualności

TRZY MEDALE NASZYCH UCZNIÓW NA MISTRZOSTWACH POLSKI - MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW, MISTRZOSTWA POLSKI UCZNIOWSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH W BIEGACH NARCIARSKICH

W dniach 29-31.01.2016 r. w Tomaszowie Lubelskim na trasach Siwej Doliny rozegrano Mistrzostwa Polski Młodzików i Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w biegach narciarskich. Na starcie stanęło blisko 250 zawodników z całej Polski, w tym dwudziestojednoosobowa grupa biegaczy narciarskich z naszej szkoły na co dzień reprezentująca MKS Halicz Ustrzyki Dolne. W Tomaszowie Lubelskim zostały rozegrane trzy konkurencje, biegi indywidualne stylem klasycznym i dowolnym oraz czteroosobowe sztafety MIX, czyli tak jak to bywa na Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata pierwsze dwie zmiany biegły stylem klasycznym, pozostałe dwie dowolnym. Sztafety były rozgrywane w dwóch kategoriach : gimnazja i szkoły podstawowe. Pierwszy dzień zmagań to biegi stylem klasycznym ze startu interwałowego.

Pierwsi rozpoczęli młodzicy (Juniorzy C) na dystansie 3.4 km. Najlepszy z ustrzyckich młodzików był Maciej Giefert, który zajął osiemnaste miejsce, dwudziesty dziewiąty był Szymon Paszkiewicz, trzydziesty drugi - Tomasz Liniewski, czterdziesty - Michał Krynicki. Pierwszy medal dla ekipy "Halicza" wywalczyła młodziczka, Izabela Marcisz zajmując trzecie miejsce w biegu na 3 km. Izabela na co dzień jest uczennicą Gimnazjum w Korczynie, ale od początku swojej kariery reprezentuje nasz klub. Wysokie szóste miejsce zajęła Zuzanna Konik, siódma przybiegła Luiza Motyka, dziesiąta - Sabina Lizis, dziewiętnasta - Katarzyna Harsche, dwudziesta trzecia - Kinga Polityńska.

Juniorzy D rywalizowali na 3 km. Dziesiąte miejsce zajął Bruno Fudała, dwudzieste czwarte, Kamil Ozga. Oliwia Buśko pokonała 3 km w Juniorkach D na jedenastym miejscu, Renata Prędki na czternastym, Joanna Socha na dwudziestym. Ostatnią kategorią jaka przystąpiła to zmagań pierwszego dnia byli Juniorzy i Juniorki E. Na szóstym miejscu pętlę 1700 m pokonał Jarosław Ozga, pierwszą dziesiątkę zamknął Maciej Pereślucha, dwudziesty trzeci przybiegł Kamil Zabłocki. Drugi medal również brązowy dla Halicza wywalczyła Aleksandra Harsche w Juniorkach E. Kinga Zabłocka w tej samej kategorii była jedenasta. Drugi dzień to rywalizacja w stylu dowolnym  ze startu interwałowego. Dystanse jakie obowiązywały to 5.1 km - Juniorzy C (młodzicy), 3.4 km - Juniorzy D, 1.7 km - Juniorzy E. Trasa była trudna, bowiem konsystencja śniegu, tzw. "kasza" nie pomagała na podbiegach, zaś na zjazdach zdecydowanie utrudniała zakręcanie przez co nie obeszło się bez wywrotek, dla niektórych spowodowało to utratę medalu, lub wysokiego miejsca. Dwudzieste miejsce w Juniorach C zajął Maciej Giefert, dwudzieste piąte - Szymon Paszkiewicz, trzydzieste trzecie - Tomasz Liniewski, czterdzieste - Michał Krynicki. Bardzo dobry bieg w Juniorkach C był udziałem Izabeli Marcisz, która po emocjonującym pojedynku zdobyła złoty medal Mistrzostw Polski Młodzików. Również bardzo dobrze pobiegły pozostałe nasze reprezentantki, Sabina Lizis była piąta, Luiza Motyka - siódma, Zuzia Konik - dziesiąta, Katarzyna Harsche - dziewiętnasta, Kinga Polityńska - trzydziesta siódma. W Juniorach D, Bruno Fudała zajął trzynaste miejsce, Kamil Ozga - dwudzieste szóste. Lepiej spisały się Juniorki D, ósma była Renata Prędki, piętnasta - Paulina Sidor, dwudziesta czwarta - Joanna Socha, dwudziesta ósma - Jagoda Chojnacka. Siódme miejsce w Juniorach E zajął Jarosław Ozga, siedemnaste - Kamil Zabłocki, dziewiętnaste - Maciej Pereślucha. Ogromnego pecha miała nasza najlepsza Juniorka E, Aleksandra Harsche, biegnąc pewnie po medal, przewróciła się na zjeździe tracąc kilkanaście sekund i medal, ostatecznie uplasowała się na piątym miejscu. Kinga Zabłocka sklasyfikowana została na trzynastym miejscu. Po biegach stylem dowolnym odbyło się uroczyste wręczenie medali i dyplomów za dwa dni zawodów. Był burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, występowała kapela rockowa, trzy grupy taneczne, odbyło się losowanie nagród. Wszystko to w sali widowiskowej Tomaszowskiego Domu Kultury z odpowiednim oświetleniem i nagłośnieniem. Ostatni dzień Mistrzostw Polski Młodzików i UKS-ów to biegi sztafetowe dziewcząt i chłopców. Dla zawodników trzeci dzień startów pod rząd, dla organizatorów, trenerów i wszystkich związanych z zawodami najtrudniejszy dzień zawodów.  Padający przez całą noc deszcz budził sporo wątpliwości czy zawody się odbędą. Większość obawiała się czy po przyjeździe do Siwej Doliny zastaną jeszcze śnieg. Pogoda jak nigdy postanowiła tego dnia zaszaleć i w ciągu dwóch godzin rywalizacji najpierw lał deszcz, potem postraszył grad, nadzieję wzbudził padający dużymi płatami śnieg. Potem na krótko zagościło na Siwej Dolinie słoneczko. Każda sztafeta liczyła czterech zawodników, którzy na dwóch pierwszych zmianach biegli stylem klasycznym a na kolejnych dwóch stylem dowolnym. Jako pierwsi do zmagań stanęli młodzicy a raczej gimnazjaliści (roczniki 2000 - 2002) na dystansie 4 x 3 km. Sztafeta MKS Halicza biegnąca w składzie: Szymon Paszkiewicz, Bruno Fudała, Maciej Giefert, Tomasz Liniewski mogła tylko pomarzyć o powtórzeniu ubiegłorocznego wyniku, gdzie na trasach w Ustianowej wywalczyli brązowe medale, bowiem po wypadnięciu ze składu dwóch podstawowych zawodników trudno było liczyć na sukces. Jednak obecni zawodnicy pobiegli bardzo ambitnie i zajęli szóste miejsce. Nie zawiodły pokładanych nadziei młodziczki Halicza, które drugi raz z rzędu sięgnęły po złoty medal. Sztafeta biegnąca w składzie: Sabina Lizis, Zuzanna Konik, Luiza Motyka, Izabela Marcisz nie pozostawiła złudzeń kto jest najlepszy w Polsce w tej kategorii wiekowej. Druga sztafeta Halicza biegnąca w składzie: Kinga Polityńska, Renata Prędki, Paulina Sidor, Katarzyna Harsche przybiegła na szóstym miejscu. Po gimnazjalistach do boju ruszyli zawodnicy ze szkół podstawowych na dystansie 4 x 2 km. Odmłodzona sztafeta Halicza (Jarosław Ozga, Maciej Pereślucha, Kamil Zabłocki, Kamil Ozga), aż trzech zawodników z piątej klasy, zdołała wywalczyć jedynie szóste miejsce. Znacznie lepiej spisały się dziewczęta, które biegnąc w składzie: Aleksandra Harsche, Kinga Zabłocka, Jagoda Chojnacka, Oliwia Buśko zdobyły srebrne medale, ulegając zwycięskiej sztafecie na finiszu. Ostatnią klasyfikacją jaka była prowadzona na tych zawodach był ranking klubów w którym MKS Halicz Ustrzyki Dolne wywalczył drugie miejsce w stawce 32 klubów. Na koniec organizatorom należą się słowa uznania, że mimo złych warunków atmosferycznych stanęli na wysokości zadania i bardzo dobrze przygotowali trasy do poszczególnych biegów.

Bogdan Kwaśnik

Przeczytano: 1488 razy. Wydrukuj|Do góry

MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW, MISTRZOSTWA POLSKI UCZNIOWSKICH KLUBÓW SPORTOWYCH W BIEGACH NARCIARSKICH 2015/2016