*::*::* :: 2019/2020 :: * Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych * :: 2019/2020 :: *

27 grudnia 2019 08:46 | Aktualności

Historia stara jak świat

„ Na granicy czasu,

Którą określił Bóg

Dojrzewaniem owocu w niewieścim ciele,

Urzędnicy pochyleni nad papirusami

Liczyli lud jak wory zboża...”

tym pięknym wierszem Romana Brandstaettera rozpoczęła się uroczysta bożonarodzeniowa akademia, która odbyła się w szkole SP 2, NSS w Ustrzykach Dolnych 20 grudnia 2019 roku. Grupa dziewczynek z klasy 4a, przebranych za aniołki, recytując utwór poetycki, wprowadziła nas w atmosferę tamtych dni.

Narodziny Jezusa- historia stara jak świat, a ciągle zaskakująca. Nie wydarzyła się w idealnej, pełnej królewskiego przepychu scenerii, niewielu ludzi ją widziało, została ukryta przed możnymi tego świata. Zdarzenia przedstawione w Ewangeliach stały kanwą powieści „Cień ojca” Jana Dobraczyńskiego. Na jej podstawie powstało przedstawienie przygotowane przez klasę 6a pod opieką wychowawczyni pani Joanny Rajchel.

W tym utworze pojawiają się wciąż aktualne pytania: jak my zachowalibyśmy się widząc ludzi biednych, potrzebujących pomocy? Wpuścilibyśmy ich do domu i zaangażowalibyśmy się w rozwiązywanie ich spraw? Może gdybyśmy wiedzieli, jaka czeka nas nagroda... Bohaterka opowiadająca o Małym Dziecku nie wie, kto prosi ją o pomoc. Na prośbę o nocleg i pomoc reaguje agresywnie: „ Precz, precz, tu nie ma miejsca. Rozumiesz? Tu nie ma miejsca! Nie będę się trzęsła nad żebraczką…” Ale rozważając bezradność i niedolę Maryi, młodej brzemiennej kobiety, znajduje po jakimś czasie współczucie i zdobywa się na gesty miłosierdzia.

Jestem pod wrażeniem zdyscyplinowania, koncentracji i scenicznych umiejętności moich uczniów. Doskonale zaprezentowali swoje role i stworzyli żywą szopkę, w której rolę małego Jezuska zagrał dostojnie i profesjonalnie sześciomiesięczny Adaś Grabas. Wielkie brawa!

Podziękowania należą się chórowi prowadzonemu przez panią Jadwigę Jastrzębską za wykonane utwory, które wzbogaciły przedstawienie. Dziękuję uczniom z koła plastycznego pod opieką pani Jadwigi Siary za dekorację, która stanowiła wspaniałe tło dla wydarzeń rozgrywających się na scenie. Dziękuję również naszemu katechecie- panu Andrzejowi Koszczce za współpracę w przygotowaniu tego uroczystego dnia.

Mam nadzieję, że będziemy pamiętać o genezie świąt Bożego Narodzenia. Światowa poprawność polityczna coraz bardziej zaciera ślady narodzenia Jezusa, a kładzie akcent na Mikołaja, prezenty, wygodę i dobra materialne. Kogo Pan Bóg kocha, tego obdarza czymś, co trudno zaakceptować i przyjąć- cierpieniem i trudnościami. I w tym tkwi wielka tajemnica i ogromny potencjał, który można przyjąć tylko z wiarą.

Świąteczny list Jezusa zakończył szkolne przedstawienie. Przeczytaj go raz jeszcze i przeżyj Boże Narodzenie z całego serca. Błogosławionych Świąt i Do Siego Roku.

Joanna Rajchel