*::*::* :: 2019/2020 :: * Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych * :: 2019/2020 :: *

12 listopada 2019 21:04 | Aktualności

AKADEMIA Z OKAZJI 101 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli kraj nasz wrócił na mapy Europy. Stało się tak dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części  polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Na początku I wojny światowej Polacy chwycili za broń, aby zademonstrować  światu swe prawa do własnego państwa. 6 sierpnia 1914 roku na czele Kompanii Kadrowej Józef Piłsudski przekroczył granicę austriacko – rosyjską, z bronią w ręku wkraczając na teren zaboru rosyjskiego. Ten właśnie epizod rozpoczynający skuteczną walkę Polaków o wolność przedstawili uczniowie naszej szkoły w czasie uroczystej akademii poświęcona 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Mottem naszego przedstawienia były słowa patrona szkoły Tadeusza Kościuszki

„Wolność, to najsłodsze dobro, którego człowiek na ziemi kosztować może, użyczone jest od Boga tym jedynie narodom, które stałością, męstwem, wytrzymaniem wszystkich przeciwności stają się onego godnymi”.

W  akademii wystąpili uczniowie klasy 8c (Joanna Dudka, Zuzanna Barzycka, Jakub Cyzio, Maciej Flis, Kacper Pucyk, Jakub Słota, Jakub  Buziewicz) 7n (Piotr Buczek) oraz 6c (Pola Kądziołka).

Całość przedstawienia  przygotowali nauczyciele: Bolesław Kornaga, Piotr Brzozowski z pomocą Aliny Konik i Marty Germańskiej.

Bolesław Kornaga