*::2018/2019::*

02 września 2019 16:31 | Aktualności

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 w Zespole Szkół Sportowych

Dziś, tj. 2 września odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020. W części oficjalnej Dyrektor Szkoły Pan Bogdan Zwarycz przywitał zaproszonych gości, rodziców, grono pedagogiczne oraz uczniów. Przekazał zebranym wiadomość o tym, że nasza szkoła uzyskała status Szkoły Mistrzostwa Sportowego i w związku z tym zmieni się nazwa szkoły na Zespół Szkół Sportowych,  podał informacje organizacyjne i życzył sukcesów w nowym roku szkolnym. Następnie głos zabrał Burmistrz Ustrzyk Dolnych Pan Bartosz Romowicz i w ciepłych słowach również życzył uczniom oraz nauczycielom sukcesów, a rodzicom zadowolenia ze swoich pociech.

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego. Nie zawsze jednak tak było. Był taki wrzesień – 1939 roku, kiedy klasy nie doczekały się uczniów. Hitlerowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny zaatakowały granice Polski. Tak rozpoczęło się najtragiczniejsze wydarzenie XX wieku – II wojna światowa, której 80 rocznicę obchodzimy właśnie w tym roku.

Dziś my, pokolenie młodych Polaków żyjące w wolnej Polsce, nie możemy zapomnieć o tych, którzy nam tę wolność wywalczyli, oddali życie za Ojczyznę, broniąc jej godności i honoru. To dzięki nim możemy teraz żyć bezpiecznie, a naszą służbą jest nauka, pamięć o historii, z której jesteśmy dumni oraz wierność ideałom „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Pamiętając o tym, rozpoczęliśmy rok szkolny od złożenia hołdu wszystkim ofiarom wojny i uczczenia ich minutą ciszy. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny, którego pierwsza część miała charakter patriotyczny. Był to utwór poetycki „Jedna jest Polska” w recytacji Antoniego Pasławskiego i wzruszająca piosenka „Taki kraj” wykonana przez Amelkę Wronowską. Dalsza część programu była już utrzymana w formie rozrywkowej. Mogliśmy zobaczyć humorystyczną scenkę nawiązującą do idei naszej szkoły - uprawiania sportu, promowania zdrowego stylu życia, którą przedstawili uczniowie: Kamil Kowalski, Jakub Cyzio, Zuzanna Wrona, Maciej Malec, Marcin Dobrowolski. Pola Kądziołka z gracją wykonała taniec nowoczesny, Paula Kłapkowska piosenką „Sportowe marzenia” rozbudziła w nas apetyt na zdobywanie medali w każdej dziedzinie, nie tylko sportowej, a Julia Stachyrak przywitała szkolny zegar wierszem „Rozmowa z zegarem”, na zakończenie Sabina Tomkiewicz zaśpiewała piękną piosenkę „Droga, którą idę”. Nie zabrakło również szkolnego zespołu „Smyk”, który tanecznym krokiem wprowadził nas w nowy rok szkolny i nowe wyzwania. Program artystyczny prowadzili: Agnieszka Stadnik i Filip Adamkiewicz. Dziękujemy paniom: Sylwinie Elmerych-Winnickiej, Alicji Niedośpiał, Marcie Germańskiej, Jadwidze Jastrzębskiej za przygotowanie części artystycznej oraz pani Alinie Konik za wykonanie dekoracji. Szczególne podziękowania należą się także uczniom, którzy poświęcili część swojego wakacyjnego czasu na naukę tekstów i próby. Spotkanie zakończyła Pani Dyrektor Barbara Sałosz życząc uczniom wielu osiągnięć w nowych wyzwaniach dydaktycznych i sportowych.

Wiesława Bańczak