*::2018/2019::*

20 czerwca 2019 11:21 | Aktualności

Konkursy profilaktyczne „Stop nałogom” w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł

W klasach IV-VIII SP i III Gimnazjum  pedagodzy szkolni zorganizowali i przeprowadzili w miesiącach kwiecień – maj  2019 międzyklasowy konkurs profilaktyczny „Stop nałogom”.

Do udziału w projekcie zostali zaangażowani  uczniowie z klas IV-VIII SP i III Gimnazjum, co wpłynęło na ich integrację w zespołach klasowych.

Celem konkursu profilaktycznego „Stop nałogom” było:

• uświadomienie uczniom szkodliwości palenia tytoniu (papierosy, e-papierosy), picia alkoholu, używania narkotyków i nadmiernego korzystania z komputera
  • promowanie zdrowego stylu życia
  • propagowanie wiedzy na temat uzależnień
  • wspieranie rozwoju osobowości uczniów tak, aby byli zdolni do podejmowania racjonalnych decyzji i radzenia sobie z trudnościami bez sięgania po środki uzależniające
  • zachęcanie uczniów do rozwijania zainteresowań i pasji
  • motywowanie do aktywności sportowej

W ramach międzyklasowego konkursu profilaktycznego „Stop nałogom” klasy miały za zadanie wykonać: plakat „Mam własne zdanie, wiem kiedy powiedzieć nie”,  ulotkę profilaktyczną i prezentację „Bezpieczny internet”, napisać opowiadanie „Jestem sobą i szanuję innych” oraz rozwiązać test profilaktyczny. Prace uczniów zostały zaprezentowane na sali podczas apelu profilaktycznego na temat „Bezpieczne wakacje”, który odbył się 13.06.2019r. Na apelu pan policjant omówił zasady bezpiecznego zachowania się w czasie wolnym, a pani pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przedstawiła prezentację „Bezpieczeństwo w sieci”.

Na apelu ogłoszono wyniki konkursu „Stop nałogom”:

w klasach IV-VI:

• I miejsce zajęła klasa Va  i  otrzymała 260 zł na cele klasowe.
  • II miejsce zajęła klasa IVb  i otrzymała 210 zł na cele klasowe.
  • III miejsce zajęła klasa Vd  i otrzymała 160 zł na cele klasowe.

Pozostałe klasy biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i słodkie upominki.

W konkursie indywidualnym – list do kolegi/koleżanki nakłaniający do zerwania z paleniem papierosów, piciem alkoholu, eksperymentowaniem z narkotykami, nadmiernym korzystaniem z komputera, w liście należało wskazać szkodliwość danej czynności:

• I miejsce zajęła Mia Wajerczyk z kl IVa
  • II miejsce zajęła Kinga Kmiecik z kl IVa
  • III miejsce zajął Marcel Brukało z kl VIb

W klasach VII i VIII SP:

• I miejsce zajęła klasa VIIb , uczniowie tej klasy najlepiej napisali test profilaktyczny ,

a Cezary Kunasz wykonał najlepszą prezentację , za I miejsce klasa otrzymała 260 zł na cele klasowe.

• II miejsce zajęła klasa VIIIn  i otrzymała 210 zł na cele klasowe.
  • III miejsce zajęła klasa VIIIb  i otrzymała 160 zł na cele klasowe.
  • IV miejsce zajęła klas VIIIa i otrzymała słodki upominek.

Nagrody  dla uczniów ufundowano z  funduszy  Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Anna Urban i Marta Krynicka