*::*::* :: 2019/2020 :: * Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych * :: 2019/2020 :: *

06 maja 2019 07:45 | Aktualności

Święto Konstytucji 3 maja w „Dwójce”

„Naród, który traci pamięć,

przestaje być Narodem!”

Józef Piłsudski

30 kwietnia 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca ważne wydarzenie sprzed 228 lat, czyli uchwalenie Konstytucji 3 maja. Tego dnia w 1791 r. Sejm Czteroletni po długiej i burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową. Była to druga konstytucja na świecie, a pierwsza w Europie – regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Polscy patrioci pragnęli w ten sposób ratować Rzeczpospolitą przed ostatecznym upadkiem. Konstytucję uchwalono na Zamku Królewskim w Warszawie, po czym król Stanisław August Poniatowski złożył od razu przysięgę na „Ustawę Rządową”  na ręce biskupa krakowskiego, Feliksa Turskiego. Konstytucja ustanowiła, m.in.: trójpodział władzy, likwidację wolnej elekcji i liberum veto, wprowadzając głosowanie większościowe. Niestety, ten przejaw patriotyzmu i odpowiedzialności za kraj został wkrótce zniweczony przez konfederację targowicką – spisek magnatów, którzy pod hasłem obrony zagrożonej wolności zwrócili się o pomoc do cesarzowej Rosji, Katarzyny II. Jej armia uderzyła na Polskę, doszło do wojny polsko-rosyjskiej, której efektem był II rozbiór Polski.

W czasy patriotycznego uniesienia sprzed dwóch wieków, przenieśli nas w spektaklu teatralno-historycznym uczniowie: Filip Adamkiewicz, Joanna Dudka, Hubert Grasela, Kacper Kuśnirski, Kamil Ozga, Mateusz Sobczyński, Agnieszka Stadnik, Jakub Strusiewicz Kacper Symula, Szymon Szeremeta, Eryk Zbierak, przybliżając widzom sytuację z 1791 r., kiedy to uchwalano Konstytucję 3 maja.

Przedstawienie wyreżyserowały pani Grażyna Majer i pani Małgorzata Sygut (reżyser całej uroczystości). Tłem była scenografia przygotowana przez panią Alinę Konik, panią Jolantę Przebiędę oraz panią Natalię Wacławską. Piosenkę „Taki kraj” wykonały Julia Barańska i Julia Pytlowany pod kierunkiem pani Jadwigi Jastrzębskiej. Na pianoli utwór „Witaj majowa jutrzenko!” zagrała Blanka Kochanowicz z klasy IV n.

Pan dyrektor Bogdan Zwarycz podziękował wykonawcom i ich opiekunom za piękną lekcję patriotyzmu.

E. Kaczmaryk