*::2018/2019::*

19 marca 2019 10:32 | Aktualności

Goście z Zamardi w SP nr 2

W dniach 16 - 22.02. 2019 r. nasz szkoła gościła uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Zamardi na Węgrzech. W czasie tygodniowego pobytu goście mogli poznać  okolicę, aktywnie spędzić czas, poznać nasze zwyczaje oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Dużą część czasu spędzili na stokach Małego Króla i Gromadzyna gdzie doskonalili umiejętności związane z narciarstwem alpejskim oraz na trasach biegowych w Ustjanowej, na których nie tylko poznawali urokliwość tras i trudną sztukę poruszania się na nartach biegowych ale też mieli możliwość kibicować swoim nowym znajomym w czasie zawodów  o Puchar Szkoły. Niestety warunki pogodowe nie pozwoliły na udoskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach.

W szkole nasi uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali atrakcyjne zajęcia sportowe, artystyczne oraz łamigłówki  matematyczno – logiczne. Odbyły się też 2 dyskoteki  z przepysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców uczniów SP nr 2, którzy w czerwcu 2018 r. spędzali czas w Zamardi.

Goście uczestniczyli w dwóch wycieczkach do Korczyna i Mucznego. W pijalni czekolady w Korczynie brali udział w warsztatach, w czasie których poznali historię czekolady, mieli okazję zobaczyć owoce i liście kakaowca oraz ziarna kakao z różnych zakątków świata. Prześledzili proces produkcji czekolady od ziarna do tabliczki, odgadywali różne nuty smakowe występujące w czekoladzie, degustowali czekoladę mleczną, gorzką i białą oraz samodzielnie wykonali tabliczki czekolady oraz czekoladowe lizaki.

W Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem zwiedzili pawilon muzealny, w którym w nowoczesny sposób poznali faunę i florę bieszczadzką. W czasie zwiedzania, oglądając gabloty z ekspozycjami, mogli rozpoznawać odgłosy zwierząt, posłuchać śpiewu ptaków oraz różnych odgłosów lasu. Duże wrażenie na uczniach zrobiły wielkoformatowe fotografie, które otaczają  makiety, dając wrażenie przebywania w lesie, a nie w budynku. W Zagrodzie Żubra z bliska zobaczyli te największe w Bieszczadach ssaki, dowiedzieli się o ich zwyczajach oraz hodowli.

Grażyna Majer