*::2018/2019::*

17 grudnia 2018 20:38 | Aktualności

Klasa III c poznaje dziedzictwo kulturowe Bieszczadów.

4 grudnia 2018 r. kl. III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustrzykach Dolnych była na wycieczce Uhercach i Myczkowie. W Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach  ginących zawodów. W znajdującej się na strychu klasie, w której znajdowało się dawniej mieszkanie  nauczyciela, obecnie jest to nowoczesna sala audiowizualna dzieci zostały przeniesione w czasie   i dowiedziały się  poprzez prezentację o dawnych rzemiosłach występujących w Bieszczadach. Następnie każdy z uczestników udał się do kancelarii, piekarni, klasy kaligrafii oraz garncarni gdzie samodzielnie wykonał pracę. Lepił z gliny i ozdabiał swoje wyroby, pisał według zasad przedwojennej kaligrafii oraz wyrabiał ciasto, wypiekał i smakował tradycyjne proziaki. W każdej z klas znajdują się aplikacje, które pomagają  sprawdzić wiedzę dotyczącą regionu, wysłać elektroniczną pocztówkę z pozdrowieniami do najbliższych, fotoplastikony, żywe zdjęcia, okno 3d oraz beczka śmiechu.

W Muzeum Kultury Bojków dzieci wysłuchały ciekawej opowieści Pana Stanisława Drozda. Oglądały przedmioty użytkowe, ubrania, wyposażenie oraz wszystko to, co jest związane z dorobkiem materialnym i duchowym dawnych mieszkańców bieszczadzkich ziem.

Interesującą wycieczkę przygotował i udokumentował fotograficznie  p. Mariusz Strusiewicz.

Wych. Luiza Senktas-Cyzio