*::2018/2019::*

Aktualności

06 grudnia 2018 08:36 | Aktualności

Po raz szósty ustrzycka "dwójka" najlepsza w zaangażowaniu społecznym w Polsce

      W dniu 4 grudnia 2018 podczas uroczystej gali pod honorowym patronatem małżonki prezydenta Agaty Kornhauser -Duda w Pałacu w Wilanowie wręczono nagrody w ramach siódmej  edycji konkursu Solidarna Szkoła. Fundacja Świętego Mikołaja nagrodziła szkoły, które wykazały się największym zaangażowaniem społecznym. W kategorii szkoły podstawowe i gimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustrzykach Dolnych uzyskała I miejsce i tytuł laureata konkursu po raz szósty. Ponadto zwycięzcy konkursu otrzymali tytuł "Solidarnej szkoły 2018", a także czeki gotówkowe w wysokości 1 500 zł. W uroczystym podsumowaniu konkursu uczestniczyli: wicedyrektor szkoły Barbara Sałosz, pani Anna Buczek – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ustrzyckiej „Dwójki”, ks. Paweł Pietryka oraz stypendystki:  Sabina Tomkiewicz i Weronika Siroń.

      Do tegorocznej edycji konkursu „Solidarna Szkoła” zakwalifikowało się 85 placówek z ponad 300, które biorą udział w programie „Stypendia św. Mikołaja”. Podczas gali mieliśmy okazję posłuchać pięknego występu zespołu chóralno-instrumentalnego z Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu, który specjalnie dla nas wykonał dwa utwory.

      Przedstawicieli nagrodzonych szkół powitali założyciele Fundacji – Joanna Paciorek i Dariusz Karłowicz, galę prowadzili zaś znani dziennikarze, Marta Januszewska oraz Tomasz Wolny.

     „Pan Prezes Fundacji Dariusz Karłowicz, zwracając się do obecnych na sali uczniów i nauczycieli podkreślił dobitnie znaczenie solidarności w naszym życiu. – Jedyną drogą do człowieczeństwa jest wzajemne noszenie swoich ciężarów. Tu, w tym miejscu, znajduje się dziś światowe epicentrum solidarności – wyjaśnił, wskazując na laureatów, którzy swoją aktywnością udowodnili swoją gotowość do podążania tą drogą. Dodał również, że dodatkową okazją do świętowania tego dnia była przypadająca również na początku grudnia 20. rocznica istnienia Fundacji Świętego Mikołaja

      W podobnym duchu, co wystąpienie Dariusza Karłowicza, utrzymany był list Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która już po raz kolejny objęła galę konkursową honorowym patronatem. W swoim liście, odczytanym przez Joannę Paciorek, Agata Kornhauser-Duda napisała: Solidarna Szkoła to miejsce budowania więzi  i wspólnoty uczniów, którym los rówieśników nie jest obojętny, którzy pomagają nie tylko z poczucia obowiązku, ale też z odruchu serca i ludzkiej solidarności.”

      Konkurs „Solidarna Szkoła” ma na celu uhonorowanie tych szkół, które wykazują się największym zaangażowaniem w niesienie pomocy swoim uczniom, aby mogli rozwijać swoje talenty. W programie Stypendia św. Mikołaja bierze udział 287 szkół. Tylko w ostatnim roku szkolnym pozyskały na stypendia dla uzdolnionych uczniów 185 866 zł, czyli więcej o 46 850 zł niż rok wcześniej. Dzięki Stypendiom Św. Mikołaja zdolna i zaangażowana w życie społeczne młodzież z niezamożnych rodzin otrzymuje pieniądze na rozwój swoich talentów.

   Gratulujemy wszystkim szkołom wyróżnionym w konkursie. Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy pomagają otwierać przed uczniami szerokie perspektywy rozwoju społecznego oraz intelektualnego.

Barbara  Sałosz

Przeczytano: 340 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: