*::2018/2019::*

Aktualności

04 stycznia 2018 10:38 | Aktualności

SZKOLNE JASEŁKA

        „Dwa tysiące lat temu przyszedł na świat Jezus Chrystus, Syn Boży, rodząc się w stajence betlejemskiej jako bezbronne dziecię”- te oto słowa rozpoczęły świętowanie szkolnej Wigilii, która odbyła się 22 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarskiej Szkole Sportowej w Ustrzykach Dolnych. Narratorzy wprowadzili nas w wydarzenia i nastrój tamtych dni oraz przypomnieli nam polskie tradycje i zwyczaje wigilijne. Jednym z nich były Jasełka, czyli teatralne przedstawienie biblijnych wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem (nazwa pochodzi od słowa jasła- żłób). 

            Uczniowie klasy 4a przebrani za postaci z dawnych czasów postawili sobie za cel odegranie Jasełek przed społecznością szkolną (najpierw przed klasami 4-6, a potem przed starszymi kolegami z klas 7 i klas gimnazjalnych). Przygotowani przez wychowawcę Joannę Rajchel pięknie recytowali swoje role i nie tylko słowem, ale i gestem opowiadali historię narodzin i pierwszych dni małego Jezusa i Jego świętych Opiekunów. Na tle finezyjnej dekoracji wykonanej przez uczniów koła plastycznego (opiekun Pani Jadwiga Siara) pojawili się Pasterze, Aniołowie, Mędrcy ze Wschodu, Herod, Śmierć i Diabeł oraz oczywiście Święta Rodzina. Dzięki nim przywołany został świąteczny klimat podkreślony przez kolędy śpiewane przez szkolny chór (opiekun Pani Jadwiga Jastrzębska).

            Gospodarzem spotkania był Katecheta Pan Andrzej Koszczka, który odczytał znany wszystkim fragment Pisma Świętego i zaprosił do składania życzeń i przełamania się opłatkiem. Życzenia dla wszystkich zostały wyrażone wierszem księdza Jana Twardowskiego:

Pomódlmy się w Noc Betlejemską
W noc szczęśliwego rozwiązania,
By wszystko się nam rozplatało,
Węzły, konflikty, powikłania. 

 

Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki.
Własne ambicje i urazy
Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

 

I aby w nas złośliwe jędze
Pozamieniały się w owieczki
A w oczach mądre łzy stanęły
Jak na choince barwne świeczki...

            Na zakończenie Pan Dyrektor Bogdan Zwarycz podziękował nauczycielom i uczniom za przygotowanie tej szkolnej uroczystości i życzył wszystkiego najlepszego na nadchodzące świąteczne dni oraz na wszystkie dni Nowego 2018 Roku.

 

                                                                                                                    Joanna Rajchel

Przeczytano: 496 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: