*::2017/2018::*

09 października 2017 12:38 | Aktualności

Klasa III b na wycieczce.

28 września 2017 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Młynarstwa i Wsi          w Ustrzykach Dolnych. Przy pięknej, jesiennej pogodzie na podwórku młyna  powitała nas Pani  Bożena Bałkota. Dzieci od razu zainteresowały się  przygotowanym dla nas ciastem do wypieku  proziaków i kapuśniaczków. Każdy starannie formował swoje proziaki, układał na blasze i niecierpliwie czekał na efekty pracy. Kiedy piekły się proziaki, na stole pojawiło się ciasto drożdżowe.  I tak powstawały bułeczki, pierożki, a nawet mini pizza. I wreszcie umorusane mąką buzie doczekały się  wypieków. Jakże smakowały ciepłe proziaki z masłem czosnkowym. Takich, to chyba jeszcze nie jedliśmy! A potem zwiedzanie młyna. Pan przewodnik opowiadał wiele ciekawych historii, przypomniał o wielkim szacunku dla chleba, jaki przez wieki był w Polsce. Poznaliśmy pracę młynarza, maszyny do produkcji mąki i wiele narzędzi służących rolnikom do uprawy zbóż. To co wcześniej poznawaliśmy na lekcji,  mogliśmy zobaczyć i doświadczyć  w młynie. Takie zajęcia na długo zostaną w pamięci dzieci. Na koniec dostaliśmy do domu smakowite, pachnące kapuśniaczki.

Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i wspaniałą lekcję.

M. Staniszewska