*::2018/2019::*

24 września 2014 12:41 | Aktualności

11 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy – próbna ewakuacja szkoły

11 września 2014r. na całym świecie obchodzony był już po raz  trzynasty Światowy Dzień Pierwszej Pomocy - dzień poświęcony wszystkim ratownikom, którzy zginęli 11 września 2001 r. podczas ataku terrorystycznego na WORLD TRADE CENTER w Stanach Zjednoczonych. W zamachu zginęły 2752 osoby. Bardzo duże straty poniosły służby miejskie, głównie straż pożarna i policja. W trakcie akcji ratunkowej poległo ponad 300 funkcjonariuszy. W 2002 roku na cześć ratowników, którzy zginęli w akcji ratunkowej w dniu 11 września ustanowiono Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.

Od kilku lat druga sobota września ustanowiona jest przez organizację Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca dniem, w którym na całym świecie mówi się o tym, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie ludzkie.

W krajach rozwiniętych jest to umiejętność powszechnie znana, której nauka zaczyna się już w szkołach podstawowych. I chodzi tu nie tylko o naukę udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, ale także o naukę wszelkich zachowań w sytuacji wypadków i kataklizmów masowych.
Szacuje się, że gdyby co 10-ty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielać pierwszej pomocy, udałoby się uratować przynajmniej milion istnień ludzkich rocznie. Najprostszy kurs organizowany w Polsce przez PCK, WOŚP czy inne instytucje trwa od 5 do 16 godzin i obejmuje m.in.: zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie pomocy, zasady ewakuacji, zasady pierwszej pomocy w wypadkach masowych, rodzaje pomocy przy wszelkiego rodzaju urazach i stanach zagrożenia, zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz pomoc przy użyciu półautomatycznego defibrylatora AED.

W związku z obchodami Dnia Pierwszej Pomocy 18 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacji szkoły. Po trzech dzwonkach dzieci i młodzież z dwóch budynków szkoły zebrali się w bardzo krótkim czasie 2 min.20s –internat i 2 min. 28s –budynek główny na boisku szkolnym. Tam strażacy z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej przeprowadzili akcję ratowania uwięzionego(manekina) na pierwszym piętrze w szkole. Zwyżką, na noszach poszkodowany został przeniesiony na boisko szkolne, gdzie inny zespół strażaków udzielił mu I pomocy. Akcja przebiegła bardzo sprawnie. Na  zakończenie zarząd SK PCK zapoznał zgromadzonych o obchodach Dnia Pierwszej Pomocy a dzieci ze SP mogły zwiedzać pojazdy strażaków i lać wodą z węża strażackiego. To była lekcja, która pozostaje długo w pamięci.

Elżbieta Dadej